Kum Tepsisi Terapisi

Dışa Vurumcu Oyun Terapileri

1920 lerde Dr. Margaret Lowenfeld tarafından geliştirilmiştir. Temeli, psikoanalitik teori (Jung) “ özgür çağrışım” anlayışına benzer. Kum Tepsisi Terapisinin temel dayanak noktası, ruhun uygun koşullar göz önüne alındığında, kendini iyileştirmek için doğal bir eğilime sahip olmasıdır. Fiziksel yaralar, yararlı koşullar oluşturulduğunda nasıl iyileşirse benzer şekilde, ruhta da korumalı bir ortamda doğal olarak çalışmak üzere serbest bırakıldığında ortaya içgüdüsel bir bilgelik çıkar. Kum Tepsisi Terapisinin amacı danışanın iç dünyasını yansıtmak için minyatür kullanımı ve kum tepsisinin içinden ruhunun en derin düzeyde iyileştirici enerjilerini aktive etmektir. Bu sembolik aktivite, özgür ve yaratıcı bir oyun deneyimi ile bilinçsiz süreçlerle daha çok rüya deneyimi gibi ama üç boyutlu formda görünür hale gelir.

Kum Tepsisi Terapisi, ilk başta kum ve su oyunu olarak tasarlanmıştır. Minyatürler gelişi güzel şekilde çocuklar tarafından kullanılmıştır. İlk başta çocuklarla kullanılmış ancak şimdilerde yetişkinlerle, çiftlerle ve ailelerle de kullanılmaktadır. Bu alanda, Amerikalı analistlerin üzerinde en büyük etkisi olan Dora Kalff olmuştur. Dora Kalff “özgür ve korunan alan” ın,  doğuştan olan iyileştirme güçleri, aktarım, tercümeleri, yorumlamaları geciktirmek gibi süreçlerin sembolik dille bilinçdışına bağlandığını düşünmektedir. Yani kumda kullanılan semboller, doğuştan var olan iyileştirici gücümüz sayesinde bilinç ve bilinçaltı arasında ki köprüyü oluştururlar. Duygular fiziksel şekillerin oluşumunu sağlar ve bilinç – bilinçaltı arasında oluşturulan bu bağ, sembolik olarak yansıdıkça iyileştirici gücün aktive olmasına destek olur.

Kum Tepsisi Terapisi, minyatür kullanılarak yapılan sözlü olmayan bir terapi biçimidir. Danışan kuma bir sahne oluşturur. Süreç devam ettikçe, zamanla ruhu yenilenir ve duygusal yaralar iyileşmeye başlar. Çok basit görünen bu yöntem terapist açısından ise en karmaşık terapi yöntemlerinden biridir.  Kum Tepsisi Terapisi, bilinçsiz bir düzeyde çalışır.  Bu Terapi yöntemi, bilinçsiz çalışmaları yönlendirmeye izin verecek şekilde yapılandırılmıştır.

Söze dökülerek yapılan terapiler, sol beyini tedavi eder. Sanat terapisi ise sağ beyinle ilgilidir.  Kararlar ve mantık beynin ön korteks bulunur. Kum Tepsisi Terapisinde ise iyileştirici süreç her düzeyde yaşanır. Böylece tüm beyin kullanılır.

Çocuklar için Kum Tepsisi Terapisi, mükemmel bir terapidir. Çocuklarla yetişkin gibi acı veren şeyler hakkında konuşmak mümkün değildir. Onlarla değişime yardımcı davranışları üzerinde çalışabiliriz ancak iç değişiklik olmadan sağlıklı işleyiş ve gelişim  oldukça güçleşir.

Klinik Psikolog & Oyun Terapisti Özgün BUDACI

5N 1K Çocuk Psikolojisi

YOLUNDA GİTMEYEN NE? Hayatın her alanında yaşanan zorluklar ve yorgunluk bireyleri ruhsal …

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak Emme NEDİR? Bu davranış, erken çocukluk döneminde (1-3 yaş); parmak emme ve/veya …

Uyum ve Davranış Bozuklukları

UYUM BOZUKLUKLARI İnsanların özellikle de çocukların, doğa şartlarına olduğu kadar …

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi)

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi) NEDİR? Çocuğun bağlandığı kişilerden veya …

Çocuklarda Uyku Problemleri

Uyku Problemi NEDİR? Uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden …

Alt Islatma

Alt Islatma (Enürezis)

Alt Islatma (Enürezis) NEDİR? Normal gelişmekte olan bir çocuğun, 4-5 yaşlarından sonra …