Makaleler

Klinik Psikolog & Oyun Terapisti Özgün BUDACI

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak Emme NEDİR?

Bu davranış, erken çocukluk döneminde (1-3 yaş); parmak emme ve/veya emzik kullanımı iken, çocuklukta (3-12 yaş); sakız çiğneme, tırnak/tırnak eti yeme, kalem/silgi ısırma, kıyafetleri ısırma/emme hatta ısrarla emzik ve biberon kullanımının sürdürülmesi olarak, gençlikte ise; sakız çiğneme, tırnak/tırnak eti yeme ve kalem ısırmanın yanında sigara içme, öpme ve hafif ısırma şeklinde de devamlılık sürdürebilir.

Bu sürecin başlaması ve başparmağın emme objesi olarak seçilmesi muhtemelen rastlantısaldır. Parmak emme, çocuğun rastgele yaptığı el hareketleriyle ağız ile parmağın temasa geçmesiyle başlar. Kolay ulaşılabilir olduğu için de bu sıradan faaliyet, zevk verici bulunarak devam eder. Bir zevk kaynağı olarak da çocuğun kendini teskin edebilme mekanizmasına dönüşerek, kaygılı durumlarda rahatlama objesi olarak kullanılmasıyla devamlılık sağlar.

Çocuklarda Parmak Emme Davranışının Özellikleri NELERDİR?

Parmak emme, 2-3 yaşlarına kadar emzirme dönemi sonrası görülebilmektedir. Çocuklarda korkuda, açlıkta, anneden ayrılmada veya uykuya dalarken en sık yaşandığı durumlardır. Parmak emmenin, özellikle uykuyla sıkı bir ilişkisi vardır. Birçok çocuk parmağını uykuluyken ve/veya uykuya dalmak üzereyken emerler. Çünkü uykuya geçiş, ancak kendi kendini teskin edebildiği ve rahatlayabildiği zaman gerçekleşir. Eğer bunu çocuk kendi kendine gerçekleştiremiyorsa, kaygılarıyla parmak emerek baş etmeye çalışır.

3 yaşında bu alışkanlık uyku sırasında kendiliğinden de kaybolabilir.

Çocuğa NASIL Yardımcı Olunabilir?

3 yaşından sonra sürekli parmak emme, psikolojik sorun ve gerginliklerin bir sonucu olarak gelişebilmektedir. Çocuk, sosyal ortamlara teşvik edilmeli ve cesaretlendirmelidir. Hareketlerini kontrol etme ve düzenleme noktasında daha özgür bırakmaya özen gösterilmelidir. Sürekli uyarmak, sadece kaygıyı ve gerginliği arttıracağı için parmak emmenin daha da sıklaşmasına ve müdahale edilememesi için gizli gizli yapılmasına neden olacaktır.

Çocuğa alıştığı parmak emmeden ve aldığı hazdan daha kuvvetli, eğlendirici özellikle ellerini kullanmak suretiyle yapılabilecek bazı uğraşılar bulmak etkili olabilmektedir.

NE ZAMAN Destek Almalı?

Çocuğun parmak emmeyi kaygı, stres, korku, üzüntü gibi duygularıyla baş edemediğinde kendini sakinleştirmek için doğal bir kaynak olarak kullanması oldukça yaygındır. Ancak olması gereken, çocuğun kendini teskin etme mekanizmalarının geliştirilmesi ve içsel gücünü sağlamasıyla kendini sakinleştirebilmesidir. Dolayısıyla bir uzman tarafından özellikle anne-çocuk ilişkisi ve emzirme dönemi psikodinamik açıdan değerlendirilmeli ve çocuk gelişimsel olarak oyun terapisiyle desteklenmelidir. Bu destek sayesinde çocuğun oral dönemde yaşadığı (0-1 yaş) gelişimsel geçiş, daha sağlıklı boyutlara taşınarak diğer gelişim dönemlerine de sağlıklı bir altyapıda devam etmesini sağlayabilir. Oyun terapisi ve ailenin ebeveynlik yaklaşımlarına dair danışmanlık almasıyla parmak emmeye neden olan dinamikler oldukça etkili bir şekilde işlemlenebilmektedir.

5N 1K Çocuk Psikolojisi

YOLUNDA GİTMEYEN NE? Hayatın her alanında yaşanan zorluklar ve yorgunluk bireyleri ruhsal …

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak Emme NEDİR? Bu davranış, erken çocukluk döneminde (1-3 yaş); parmak emme ve/veya …

Uyum ve Davranış Bozuklukları

UYUM BOZUKLUKLARI İnsanların özellikle de çocukların, doğa şartlarına olduğu kadar …

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi)

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi) NEDİR? Çocuğun bağlandığı kişilerden veya …

Çocuklarda Uyku Problemleri

Uyku Problemi NEDİR? Uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden …

Alt Islatma

Alt Islatma (Enürezis)

Alt Islatma (Enürezis) NEDİR? Normal gelişmekte olan bir çocuğun, 4-5 yaşlarından sonra …