Makaleler

Klinik Psikolog & Oyun Terapisti Özgün BUDACI

Parmak Emme

Bu faaliyet erken çocuklukta emme, çocuklukta sakız çiğnemek, tırnak ısırmak, gençlikte sigara içme, öpme ve hafif ısırma şeklini alır.

Bu sürecin başlaması ve devam etmesi; başparmağın, emme objesi olarak seçilmesi muhtemelen rastlantıdır. Başparmak genç çocuğun rastgele yaptığı el hareketleriyle ağız ile temasa gelmesiyle başlamaktadır. Bu sırada faaliyet zevk verici bulunmakta ve bundan sonra da zevk kaynağı ve kaygıyı dindirmek için rahatlama objesi olarak devam etmektedir.

Hangi durumlarda sık görülür?

3-4 yaşlarına kadar herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmaksızın da görülebilir. Ayrıca çocuklarda korkuda, açlıkta, anneden ayrılmada veya uykuya dalarken görülebilir.  Parmak emmenin uykuyla da sıkı bir ilgisi vardır. Birçok çocuk parmaklarını uykulu oldukları ve uykuya daldıkları zaman emerler. Çünkü uykuya geçiş kendi kendini teskin edebildiği ve rahatlayabildiği zaman gerçekleşir. Eğer bunu çocuk kendi kendine gerçekleştiremiyorsa kaygılarıyla parmak emerek baş etmeye çalışır.

2 yaşındaki çocukların bir kısmı uykuya dalarken parmaklarını ağızlarına almak için direnirler. 3 yaşında bu alışkanlık uyku sırasında kendiliğinden de kaybolabilir.

Sürekli parmak emme, psikolojik sorun ve gerginliklerin bir sonucu olarak da gelişebilir.   Çocukta temel güven hissinin yeterince gelişmemiş olduğuna işaret edebilir. Çocuk, sosyal ortamlarda daha rahat olması için, cesaretlendirmeli ve hareketlerini kontrol etme ve düzenleme noktasında daha özgür bırakmaya özen gösterilmelidir.

Çocuğa alıştığı parmak emmeden, aldığı hazdan daha kuvvetli ve eğlendirici özellikle ellerini kullanmak suretiyle yapılacak bazı uğraşlar bulmak yararlı olabilmektedir.

Ancak sürekli olduğu durumlarda çocuğun gelişimsel olarak sağlıklı geçişleri yapabilmesi için oyun terapisiyle desteklenip, ailenin de ebeveynlik yaklaşımlarına dair danışmanlık alması oldukça etkili olacaktır.

 

Klinik Psikolog /Oyun Terapisti Özgün BUDACI

Parmak Emme

Bu faaliyet erken çocuklukta emme, çocuklukta sakız çiğnemek, tırnak ısırmak, gençlikte …

Uyum ve Davranış Bozuklukları

UYUM BOZUKLUKLARI İnsanların özellikle de çocukların, doğa şartlarına olduğu kadar …

Ayrılma Korkusu (Seperasyon Anksiyetesi)

Bu bozukluğun temel özelliği çocuğun bağlandığı kişilerden veya evden ayrılık durumu …

Uyku Problemleri

En sık görülen uyku problemleri: Uyumakta zorluk Bazı çocuklar dıştan gelen uyarılara …

Alt Islatma (Enürezis)

Alt Islatma Nedir? Normal gelişmekte olan bir çocuğun, 4-5 yaşlarından sonra altını …

Kaka Kaçırma (Enkoprezis)

Çocuğun kakasını tutma ve bırakma işlevini kontrol edebileceği yaşa gelmiş olmasına …