Makaleler

Klinik Psikolog & Oyun Terapisti Özgün BUDACI

Kaka Kaçırma (Enkoprezis)

Çocuğun kakasını tutma ve bırakma işlevini kontrol edebileceği yaşa gelmiş olmasına karşın, istemli ya da istem dışı olarak kakasını uygun olmayan yerlere bırakma ile belirlenen bir bozukluktur.

Oluş Sebebi?

Bu tanının konulabilmesi çocuğun en az 4 yaşında olması gerekir. Tuvalet eğitimine erken başlanılan çocuklarda altını kirletme görülebilmektedir. Çünkü, yeterli kas gelişimi olmadığı için bu durumu çocuk engelleyemez.

Ayrıca aşırı titiz ve katı disiplin uygulayan anneye karşı, bir tepki şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Yeni bir kardeşin doğumu, anneden ayrılık, korkutucu olaylar, hastaneye yatış, anaokuluna gidiş gibi tedirgin edici ve yeni durumlar, çocukta gerilemeye yol açabilir.

Tedavinin Önemi?

Altını kirletme çocuğun annesiyle arasındaki ilişkiyi gösteren bir durum olarak da değerlendirilebilir. Altını kirletme, çocuğu utandıran, kendine saygısını zedeleyen, sosyal yaşamını, arkadaş, aile ilişkilerini bozan bir belirti olduğundan tedavi büyük önem taşır.

Tedavinin Süreci?

Altını kirletmeyi sürdüren çocuklar için izlenebilecek bazı öneriler şunlardır:

Okul durumuna göre, sabahçı ise öğleden sonra, öğlenci ise sabahleyin kakası gelsin veya gelmesin tuvalete oturması ve kakasını yapıncaya kadar beklemesi, gerekirse bunu günde birkaç kez tekrarlaması gerekebilir. Ancak bu süreçte zorlayıcı, cezalandırıcı veya yargılayıcı yaklaşmamak çok önemlidir.

7 günlük takvimler tutup, her günkü durumu not etmesi ve tekrar etmesi istenir. Dışkısını tutabildiği günlerin sayısı artmışsa, küçük ödül sistemleriyle davranışı pekiştirilebilir. Devam eden durumlarda altta yatan psikolojik süreçlerin çözümlenmesi adına psikoloğa başvurulmasında fayda vardır. Çünkü yaş ilerledikçe çözümlenmeyen kaka kaçırma, çocuğu hem sosyal ilişkilerinde hem sosyal ortamlarda hem de psikolojik gelişimi açısından oldukça zorlayan bir duruma sürükleyecektir.

 

Klinik Psikolog /Oyun Terapisti Özgün BUDACI

5N 1K Çocuk Psikolojisi

YOLUNDA GİTMEYEN NE? Hayatın her alanında yaşanan zorluklar ve yorgunluk bireyleri ruhsal …

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak Emme NEDİR? Bu davranış, erken çocukluk döneminde (1-3 yaş); parmak emme ve/veya …

Uyum ve Davranış Bozuklukları

UYUM BOZUKLUKLARI İnsanların özellikle de çocukların, doğa şartlarına olduğu kadar …

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi)

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi) NEDİR? Çocuğun bağlandığı kişilerden veya …

Çocuklarda Uyku Problemleri

Uyku Problemi NEDİR? Uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden …

Alt Islatma

Alt Islatma (Enürezis)

Alt Islatma (Enürezis) NEDİR? Normal gelişmekte olan bir çocuğun, 4-5 yaşlarından sonra …