Makaleler

Klinik Psikolog & Oyun Terapisti Özgün BUDACI

Ayrılma Korkusu (Seperasyon Anksiyetesi)

Bu bozukluğun temel özelliği çocuğun bağlandığı kişilerden veya evden ayrılık durumu olduğunda aşırı kaygı ve endişe duymasıdır.

Anne babalarından ayrılmak istemedikleri gibi yalnız başlarına da kalamazlar. Okula gittiklerinde veya başka ayrı ortamlarda sıkıntıları artar. Annelerini gölge gibi takip etmek isterler.

Uyku zamanı geldiğinde problem çıkarırlar, anne babalarından ayrı uyumak istemezler, gece onların başına gelebilecek kötü şeylerle alakalı kabus görebilirler.

Herhangi bir şekilde ayrılacakları zaman karın ağrısı, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Özellikle çocuğun okula başladığı dönemlerde bu durum belirgin olarak ortaya çıkar.

Neler yapılabilir?

Oyun Terapisiyle, kaygının düzeyi azalarak bağlandığı kişilerden sağlıklı ayrılabilmesi için gerekli olan iç güçlerini keşfetmesine destek olunabilir. Çocuğun psikolojik gelişimi açısından bu türlü problemlerin en kısa zamanda çözümlenmesi çok önemlidir. Annelerin çocuklarının durumunu daha önceden farkına vardıklarında gerekli önlemleri (onu sosyal ortamlara alıştırmaya çalışmak, yalnız başına oynamasına fırsat vermek, ufak ayrılıklara alıştırmaya çalışmak vb.) almaları uygun olur. Eşlik eden başka problemlerin olup olmadığı araştırılmalı ve gerekli ön alıştırmalar yapılmadan çocuk yalnız bırakılmamalıdır. Özellikle okula başlama döneminde uzun süren ayrılık ankisiyetesinde okul rehber öğretmeninden ve psikologdan alınacak destekle sosyal hayata katılımla ilgili kaygılar azalır ve uyum süreci daha katı sorunlara yol açmadan çözümlenebilir.

Klinik Psikolog / Oyun Terapisti Özgün BUDACI

Parmak Emme

Bu faaliyet erken çocuklukta emme, çocuklukta sakız çiğnemek, tırnak ısırmak, gençlikte …

Uyum ve Davranış Bozuklukları

UYUM BOZUKLUKLARI İnsanların özellikle de çocukların, doğa şartlarına olduğu kadar …

Ayrılma Korkusu (Seperasyon Anksiyetesi)

Bu bozukluğun temel özelliği çocuğun bağlandığı kişilerden veya evden ayrılık durumu …

Uyku Problemleri

En sık görülen uyku problemleri: Uyumakta zorluk Bazı çocuklar dıştan gelen uyarılara …

Alt Islatma (Enürezis)

Alt Islatma Nedir? Normal gelişmekte olan bir çocuğun, 4-5 yaşlarından sonra altını …

Kaka Kaçırma (Enkoprezis)

Çocuğun kakasını tutma ve bırakma işlevini kontrol edebileceği yaşa gelmiş olmasına …