Makaleler

Klinik Psikolog & Oyun Terapisti Özgün BUDACI

5N 1K Çocuk Psikolojisi

YOLUNDA GİTMEYEN NE?

Hayatın her alanında yaşanan zorluklar ve yorgunluk bireyleri ruhsal olarak yıpratır. Zaman zaman duygular, ilişkiler ve iletişim bizim için güç hale gelebilir. Bu karmaşık ilişkiler döngüsünde bir de çocuğumuzla kurduğumuz duygusal bağlar da yıpranmaya başlar.

Bir yetişkin olarak bütün bu karmaşada iç dengemizi sağlamakta güçlük çekeriz. Aynı karmaşayı ve baş edememeyi çocuğumuz da yaşamaktadır. Herkes için nefes almanın zamanı gelmiştir. Nefes almaya başladığımızda ise ilk gördüğümüz, yolunda gitmeyen ve bizi rahatsız eden, aslında bütün bu süreci aynalayan çocuğumuzdur.

NE ZAMAN DESTEK ALMALI?

Bütün aile sisteminde;

  • Günlük hayatınız artık aksamaya başladıysa;
  • Her gün mücadele ettiğiniz bir sorun var olmaya başladıysa;
  • Sorunların çocuğunuzun gelişim dönemine ait bir özellik değil de farklı olduğunu hissediyorsanız;
  • Çocuğunuzdaki bazı davranışlar tek düze bir şekilde huzursuzluk, üzüntü, korku veya öfke olarak yaşanmaya başladıysa;
  • Çocuğunuz sosyal ortamlarda veya evde uyum problemleri yaşıyorsa;
  • Birçok yöntem deneyip çözüm bulamadıysanız;

desteğe ihtiyacınız vardır.

Yukarıda bahsedilen tüm belirtiler aslında size “şimdi” yi işaret etmektedir. Ertelenen süreçler, çocuğun ve aile ilişkilerinin döngüsünde katılaşmaya başlar ve çocuk için duygular baş edilemez hale gelir. Kafa karışıklığı ve duygularla baş edememe çocukların yaşadığı uyum güçlüklerinin temelini oluşturur. Bu durumun, ne aile için ne de çocuk için çözümü kolaydır. Her şeyin dışında olan bir gözün, bu aile içi dansı tanımlamasına ve yeni dans figürleriyle ilgili bazı farklı yaklaşımların anlatmasına ihtiyacınız vardır.

KİMDEN DESTEK ALMALI?

Kimden destek alacağımız çok önemlidir. Tabi ki birçok farklı yaklaşımla farklı hizmetler veren alanlar vardır. Burada önemli olan nasıl destek istediğinizdir. Eğer çocuk psikolojisiyle ilgili profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık ve pedogoji alanlarında 4 yıllık lisans tamamlamış veya bu lisans alanlarının üstüne klinik psikoloji, gelişim psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşmış olan profesyonellerden veya çocuk psikiyatristlerinden destek almanız çocuğunuz ve aileniz için en sağlıklı olandır.

NASIL DESTEK ALMALI?

Bu konuda birçok farklı yaklaşım ve yöntemler mevcuttur. Hem ülkemizde hem de dünyada bu yaklaşımlar bireye ve ihtiyacına yönelik olarak seçilmekte ve kullanılmaktadır.

Burada sadece bu yöntemlerin iki tanesinden bahsedeceğim. Biri Filial Terapi diğeri ise Çocuk Merkezli Oyun Terapi.

Filial Terapi, ebeveyn – çocuk ilişkisini geliştirmeye yönelik kullanılan bir terapi yöntemidir. Ebeveyn-çocuk ilişkisinin güçlenebilmesi ve sağlıklı ebeveynlikle ilgili bilgilerin hayata geçirilebilmesinde destek sunan bir yaklaşımdır.

Çocuk Merkezli Oyun Terapisinde ise; çocuklar, olumsuz deneyimlerini, başa çıkamadıklarını, yaşadıkları sorunları, ifade edemediklerini, risk alabilecekleri korunaklı bir alanda deneyimleyebilme ve çözümleyebilme becerilerini geliştirirler. Çocuk, oyun terapi odasında, dağarcığındaki hayal kırıklıklarını, başa çıkamadıklarını yeniden canlandırır. Bu konteynırda (güvenli alanda) farklı şekillerde baş etme yollarını öğrenir. Bu da kendisine güvenini arttırır. Özsaygısını kazanan ve kendine güvenen çocuk, problemleriyle baş edebilecek ve sağlıklı çözümler üretebilecektir.

NEDEN OYUN TERAPİ ?

Çocuklar, hayatta deneyimlediklerini oyuna yansıtırlar. Oyun, çocuğun dışa çıkma yoludur. Çünkü çocuklar duygularını, yetişkinler gibi kelimeler kullanarak ifade edemezler. Henüz bilişsel ve sözel yetileri gelişmemiştir. Neler hissettiklerine odaklanamazlar. Oyunlarla bunu daha rahat yapabilirler. Çünkü çocukların dili oyundur. Oyun terapisi, çocuğun takıldığı gelişim aşamasında gerekli iyileşmeyi sağlayarak bir sonraki gelişim aşamasına daha sağlıklı geçmesine ve iç dengesini kurmasına yardımcı olur.

NİYE DESTEK ALMALIYIZ?

Olumsuz yaşantılar, gelişim basamaklarının da o aksak ruhsal süreçle yapılanmasına neden olacaktır. Çocukların gelişim basamaklarını sağlıklı geçirebilmeleri ise ileriki gelişim dönemlerini de sağlam bir alt yapıyla karşılayabilmelerini sağlar.

Unutmayın!… “Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oynar.” – Garry L. Landreth

5N 1K Çocuk Psikolojisi

YOLUNDA GİTMEYEN NE? Hayatın her alanında yaşanan zorluklar ve yorgunluk bireyleri ruhsal …

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak Emme NEDİR? Bu davranış, erken çocukluk döneminde (1-3 yaş); parmak emme ve/veya …

Uyum ve Davranış Bozuklukları

UYUM BOZUKLUKLARI İnsanların özellikle de çocukların, doğa şartlarına olduğu kadar …

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi)

Ayrılma Kaygısı (Seperasyon Anksiyetesi) NEDİR? Çocuğun bağlandığı kişilerden veya …

Çocuklarda Uyku Problemleri

Uyku Problemi NEDİR? Uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden …

Alt Islatma

Alt Islatma (Enürezis)

Alt Islatma (Enürezis) NEDİR? Normal gelişmekte olan bir çocuğun, 4-5 yaşlarından sonra …